Rafet Amcanın İbretlik Üzümleri
Tarih: 17-12-2014 09:16:00 Güncelleme: 18-12-2014 09:55:00 + -


Değerli hemşehrilerim bilindiği gibi Türkiye değişik ve ilginç olayların yaşandığı bu olayların zaman zaman fıkralara hikayelere dönüştüğü hoş bir ülke. Grubumuzda bu olayı bilen gören belkide çok arkadaşımız var ama biz yinede siler için bunu paylaşmak istedik.

Rafet Amcanın İbretlik Üzümleri

Değerli hemşehrilerim bilindiği gibi Türkiye değişik ve ilginç olayların yaşandığı bu olayların zaman zaman fıkralara hikayelere dönüştüğü hoş bir ülke.
Grubumuzda bu olayı bilen gören belkide çok arkadaşımız var ama biz yinede siler için bunu paylaşmak istedik.


Yer Bolu/Göynük Dedeler köyü ile Aksaklar Köyü yolu üzeri,başlangıçta dik bir rampa ile başlıyoruz seyahatimize rampayı düze çıktığımızda ilginç bir manzara çam ağaçlarının yüksek dallarına asılmış pet şişeler,Cam şişeler,deterjan kapları gördük.Yolun 7 veya 8 km i bu şekilde ağaç dallarında asılmış şişeler.


Merak etmemek elde değil,araçta bulunan arkadaşlarımızın ilginç yorumları oldu.Gece yol virajlı ve karanlık olduğu için araçların farları yansıma yapsın diye konulmuştur tarzında bir tahmin geldi,Başka bir tahmin ise yırtıcı hayvanlar yola çıkmasın diye olabilir denildi.İyiden iyiye merak etmiştik acaba bu şişeler niye asılmış,ne işe yarıyordu,hiç üşenilmemişti teker teker ağaçların en üst dallarına asılmıştı.


İşin aslını öğrenmemiz uzun sürmedi.Bir çevre dostu denildi kendisini tanıyamasakta görüp ellerinden öpemesekte gıyabında çok güzel bir insan olduğunu öğrendik.İsviçrede yaşamış oradan emekli olmuş ve dedeler köyünün üst tarafında bir evde ikamet ettiğini öğrendiğimiz 70 li yaşlarda olan bu dede Doğayı ve çevreyi kirletenlere karşı ibret olması gereken bir yol izlemiş yollara atılan bu şişeleri toplamış insanların gözüne sokarcasına ağaçların en yüksek dallarına asmıştı.


Bir plastik şişenin kaç bin yılda kaybolduğu meçhul kimi kaynaklar 3000 yıl kimisi ise 5000 yıla kadar sürdüğünü söylüyor.Bunun bilincinde olan Dedemize böyle örnek bir davranışta bulunduğu için ne kadar teşekkür etsek azdı
r.
Kaynak: www.herseygoynukicin.com

Editör: Mesut IŞIKAY

Bu haber 2502 defa okunmuştur.

YORUMLARHenüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER GÖYNÜK HABERLERİ

Köşe Yazarları
Çok Okunan Haberler
Anketimize Katılın

Göynük Belediye Başkanı Kim olur ?

Kemal Kazan
Ahmet ÇANKAYA
Diğerleri

Namaz Vakitleri
Puan Durumu
Sıra Takımlar O G B M AV P