“Osmanlı Döneminde Yetişen Bolulu Söz Ustaları”
Tarih: 19-04-2018 18:14:00 Güncelleme: 19-04-2018 18:14:00 + -


BAMER konferansları kapsamında“Osmanlı Döneminde Yetişen Bolulu Söz Ustaları” Dr. Bilge Kaya Yiğit tarafından sunuldu.

“Osmanlı Döneminde Yetişen Bolulu Söz Ustaları”

 

Haber: Fatma Marmara

Abant İzzet Baysal Üniversitesi Bolu Halk Kültürünü Araştırma ve Uygulama Merkezi (BAMER) geleneksel konferanslarından birini daha Gülezler Konağı’nda gerçekleştirdi.

Abant İzzet Baysal Üniversitesi, Fen-Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Bilge Kaya Yiğit tarafından sunulan “Osmanlı Döneminde Yetişen Bolulu Söz Ustaları” konulu konferans Gülezler Konağı’nda verildi.

18 Nisan 2018 Çarşamba günü saat 18.30’da başlayan konferansta 14. -19. Yüzyıllar arasında yaşamış, Bolulu olan veya hayatının bir bölümünü Bolu’da geçiren şairler eserleriyle birlikte tanıtıldı.

“Şehirler bünyesinde barındırdığı insanlarla değer kazanırlar.”

“Akşemsettin’den Şinasi’ye Osmanlı Döneminde Yetişen Bolulu Söz Ustaları” konulu konferans sonrası bilgi paylaşan Dr. Bilge Kaya Yiğit: “Şehirler bünyesinde barındırdığı insanlarla değer kazanırlar veya değerli insanlar yaşadıkları şehirlerin önemini artırırlar. İllerin yetiştirmiş oldukları şahsiyetler, şairler, edipler sahip oldukları kültürel değerler hakkında bilgiler verilmesi gereklidir. Bu bilgilerin verilmesi insanın yaşadığı, doğduğu, yetiştiği topraklara karşı vefa borcudur. Biz de bu düşünceler vesilesiyle Bolulu veya Bolu’ya hizmet etmiş, belli süre Bolu’da görev yapmış şairleri, söz ustalarını tanıtmayı amaçladık. Osmanlı Döneminde İstanbul, Amasya, Manisa, Diyarbakır, Selanikgibi şehirlerin yanında Bolu’dan da çok sayıda devlet adamı ve şair yetişmiştir.”diye belirterek devam etti.

“Bolulu divan ve mutasavvıf şairlerin sayısı altmış beşe çıkarılmıştır.”

Dr. Bilge Kaya Yiğit: “Kaynaklarda incelenmiş ve anılan isimlerin tespit etmiş olduğu toplam otuz üç şaire, tarafımızdan otuz iki şair daha ilave edilmiş olup, böylece Bolulu divan ve mutasavvıf şairlerin sayısı altmış beşe çıkarılmıştır. Bunlardan bazıları oldukça meşhur olup kaynaklarda biyografileri ve eserleri hakkında geniş bilgiler yer almaktadır. Bazıları hakkında ise sadece bir iki cümleden ibaret bilgi bulunabilmiştir. Araştırmalar sürdürüldükçe bu sayının ve bilgilerin artacağını düşünmekteyiz.”diye belirtti.

Bolu ve İlçelerinde doğan ve Bolu’da yaşayan:

Yunus Emre, Akşemseddin, Kemâl-i Ümmî, Şeyh Sinan(Akçakavaklı Sarı Müderris), Hamdullah Hamdî, Dâvûd-ı Halvetî, Kâşifî, Abdürrahim Tirsî, Gıyâseddin Mehmed Efendi, Abdülgaffar, Şeyh Abdülkadir Efendi, Zarifî, Mehmed Efendi (Akşemseddin-zâde), Zârî-i Sûzenî, Şemsî Ahmed Paşa, Ganî, Celîlî, Şabân-ı Nakşıbendî, Abdullah Efendi, Feyzullah Feyzî Efendi, Ganîzâde Mehmed Nâdirî Efendi, Füzûnî, Sâfî, Sâdıkî, Subhî Ahmed Çelebi, Subhîzâde Feyzullah, Zekî, Himmet, Bolulu Mustafa(Musahip Mustafa Paşa), Dürrî Mehmed Efendi, Sükûnî, Şeyh Eşref-i Sânî, El- Hâc Mehmed Efendi, Fehmî, Şu’âî, Şânî, Manevî, Nimetî, Abdullah Efendi(Abdî, Himmetzâde), Naîmî Efendi, İsa Mahvî,  Zeminî Ahmed Efendi, Nedim Ahmed Efendi, Şeyh Abdullah Efendi, Abdüssamed, Mahvî, Subhîzâde Abdullah, Şeyh Abdülkadir Efendi (Abdullah Efendizâde), Abdüşşekûr Efendi(Şekûrî), Hayrî Mehmed Efendi, Osmân-ı Nakşıbendî, Hanîf Mehmed Efendi, Fâiz Muhsin Efendi, Cezbî, Şeyh Halil Efendi, Lütfî, Fâik, Safî-i Âmidî, Fuâdî, Kalbî, İbrahim Şinasî, Velvele Ömer Efendi, Şeyh Mustafa Rûmî Efendi, İbrahim Şevkî, Mecdî

 

 
Bu haber 292 defa okunmuştur.

Etiketler :

YORUMLARHenüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÜLTÜR&SANAT HABERLERİ

Köşe Yazarları
Çok Okunan Haberler
Anketimize Katılın

Göynük Belediye Başkanı Kim olur ?

Kemal Kazan
Ahmet ÇANKAYA
Diğerleri

Namaz Vakitleri
Puan Durumu
Sıra Takımlar O G B M AV P