10-05-2016 GÜNDEM

Bolu’da “4007 TÜBİTAK Bilim Şenliği” Devam Ediyor

Bolu’nun Bilimle Buluşturulduğu“4007 TÜBİTAK Bilim Şenliği”10 Mayıs 2016 Salı günü saat 10.00’da Bolu Karaçayır Mahallesinde yeni yapılan kapalı spor salonunda, halkla buluşturulmasıyla başladı.

Bolu’da “4007 TÜBİTAK Bilim Şenliği” Devam Ediyor

Haber: Fatma Marmara

Bilim, sanat ve müziğinde buluşturulduğu üç gün sürecek olan “4007 TÜBİTAK Bilim Şenliğinde” öğrencilerin yaptıkları Fizik, Fen, Kimya, Elementer Müzik, Biyoçeşitlilik, Doğa Bilimleri, Akıl Oyunları, Seramik, Tarih, Arkeoloji, Robotik Atölye çalışmalarına ait gösteriler, açılış konuşmaları ardından protokol ve gelen okul öğrencilerine, halka gösterildi.

Bu yıl 47. Si düzenlenen TÜBİTAK Ortaöğretim Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması teknolojik tasarım dalında Mimar İzzet Baysal Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinden Harun ALAGÖZ ve Adem İŞCAN isimli öğrencilerin Öğretmenleri Berat UZUN danışmanlığında hazırladıkları “3B Yazıcı Teknolojisinin Araştırılması ve 3B Yazıcı Yapılması” isimli proje Türkiye 2.si oldu.

YÜKSEK KALİTEDE ÜRÜN VEREN YAZICI

Bolu Mimar İzzet Baysal Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Elektronik öğretmeni Berat Uzun: “Projede öğrencilerimiz 3. Sanayi devrimi olarak adlandırılan 3 boyutlu yazıcı teknolojisi hakkında araştırma yapmışlardır. Ayrıca araştırmalar eşliğinden 3 adet farklı tasarım yazıcı yapmayı başardık. Çalışmalar sonucunda bir adet yüksek kaliteli ürün veren yazıcımız oldu. Yazıcının çalışma mantığı kavranarak farklı tasarımlar için yeni fikirlerin önü açıldı. Kazanacağımız başarılar, Bolu’muzun tanıtımına da katkı sağlayacaktır. ”diye belirtti.

Okul müdürü Zekeriya ÖZTURK; “Geleceğimizin teminatı olan öğrencilerimizin bilim ve teknoloji alanında yapmış olduğu bu çalışmalar, önümüzdeki yıllarda daha da artarak devam edecektir. Okul olarak almış olduğumuz Türkiye ikinciliği şevkimizi ve enerjimiz artırmıştır. Bu derece önümüzdeki yıllarda proje çalışmalarına daha fazla öğrencinin katılmasını sağlayacaktır. Buradan geçmişten bugüne kadar gerek yurtiçi gerekse yurt dışı proje çalışmalarında ilklere imza atan Mimar İzzet Baysal Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi İdarecilerimiz, öğretmenlerimizi ve öğrencilerimizi tebrik ediyorum. Tüm proje çalışmalarında bizlerden hiçbir zaman maddi ve manevi desteğini esirgemeyen ve rehberlik eden İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Yusuf CENGİZ’e teşekkürlerimizi ve saygılarımızı sunarız.”diye belirtti.

Kapalı spor salonunda kurulmuş olan Mobil Planetaryum çadırı içerisinde yansıtılmış uzay görüntüleri ile insanlara uzay hakkında bilgiler verildi.   “4007 Tübitak Bilim Şenliği” yurtdışı ve yurtiçinden gelerek katılan bilim adamları ve hocalar tarafından verilecek olan konferanslarla, 11-12 Mayıs 2016 tarihlerinde AİBÜ devam edecek.


Bu haber 979 defa okunmuştur.

Etiketler :
HABERE YORUM YAZIN

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ
Köşe Yazarları
Çok Okunan Haberler
Anketimize Katılın

Web sitemize nasıl ulaştınız?

Reklam
Tavsiye
Arama Motorları
Diğer

Namaz Vakitleri
Puan Durumu
Sıra Takımlar O G B M AV P