06-03-2018 GÜNDEM

Bolulular Büyük hayırsever İzzet Baysal Babalarını Andı

Bolu’da Büyük hayırsever İzzet Baysal kabri başında törenle anıldı.

Bolulular Büyük hayırsever İzzet Baysal Babalarını Andı

 

Bolu’nun babası, büyük hayırsever Merhum İzzet Baysal ölümünün 18'inci yılında anıt mezarı başında iki bin kişinin katıldığı törende dualarla anıldı.

Törene Bolu Valisi Aydın Baruş, Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, CHP Bolu Milletvekili Tanju Özcan, AİBÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Alişarlı, İzzet Baysal Vakfı Başkanı ve hayırseverin yeğeni Ahmet Baysal, İzzet Baysal’ın kızı Esin Baysal Avunduk, ilçe kaymakamları, ilçe belediye başkanları, belediye başkan yardımcıları, siyasi parti temsilcileri, kurum ve daire amirleri, sivil toplum örgütleri temsilcileri, öğrenciler ile vatandaşlar katıldı..

Bolu’da eğitimden sağlığa 135 eser kazandıran ve 2000 yılında hayatını kaybeden hayırsever iş adamı İzzet Baysal, sağlığında “Devlet Üstün Hizmet Madalyası” ile onurlandırılmıştı.

Anma töreninde konuşan Abant İzzet Baysal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Alişarlı, “Bir şehrin gerek tarihinde gerek hafızasında o şehrin 7’den 70’e bütün halkının gönlünden yer edinebilmek ve her fırsatta hayırla yâd edilmek bu fani dünyada çok az kişiye nasip olmuş bir meziyettir. 1980’li yıllardan itibaren tüm helal kazancını memleketin hizmetine sunan İzzet Baysal işte bu müstesna insanlardan birisidir. Ülkenin neresinde olursanız olun, Bolu denilince akla ilk gelen İzzet Baysal olmaktadır” dedi.

Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz da konuşmasında, “Osmanlı devleti bir vakıf medeniyetiydi. Cumhuriyet döneminin ise vakıf medeniyetini devam ettiren en büyük temsilcisi bana göre İzzet Baba’dır. Onun sayesinde nice vakıflar oluşmaya başladı. Onun yolundan gidenler var artık. O tek başına bir vakıf insan değil onun önderlik ettiği çizgide birçok vakıf insan onu örnek alarak yolundan gitmeye çalışıyor.” ifadelerini kullandı.

Bolu Valisi Aydın Baruş ise “İnsanın fani hayatında bırakmış olduğu eserler kendi ölümünden sonra onu ölümsüz kılabilmektedir. Dünyada bunu başarabilen insan sayısı çok sınırlıdır. Bunun için içinde yaşadığınız toplumun hafızasında ve yüreğinde çok derin izler bırakmanız gerekir. İzzet Baysal bu izleri bırakabilen müstesna şahsiyetlerden birisidir” diye konuştu.

Konuşmaların ardından İl Müftüsü Orhan Genç tarafından yapılan duaların dua sonrası törene katılanlar İzzet Baysal’ın mezarına karanfiller bırakarak dua ettiler.


Bu haber 290 defa okunmuştur.

Etiketler :
HABERE YORUM YAZIN

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ
Köşe Yazarları
Çok Okunan Haberler
Anketimize Katılın

Web sitemize nasıl ulaştınız?

Reklam
Tavsiye
Arama Motorları
Diğer

Namaz Vakitleri
Puan Durumu
Sıra Takımlar O G B M AV P