24-12-2014 DÜNYA

Türkiye iklimde çok kötü...

Peru'nun başkenti Lima'da Germanwatch ile Küresel İklim Ağı- Avrupa’nın (Can Europe) birlikte hazırladığı İklim Değişikliği Performans Endeksi açıklandı.

Türkiye iklimde çok kötü...

Karbon salımlarının yüzde 90’ından sorumlu 58 ülkenin değerlendirildiği rapor ile ülkelerin iklim değişikliği ile ilgili son performansları değerlendirildi. 

Türkiye listede “çok kötü ülkeler” kısmına girerek 51'inci oldu. 

KÖMÜR YATIRIMLARI AZALIYOR 

İklim değişikliğini durdurmaya yetecek gerekli adımları atan ülke olmadığı için ilk 3 sıranın boş bırakıldığı listede, seragazı emisyonundaki azalma ve politikalarda gösterdiği ilerleme nedeniyle Danimarka 4, İsveç 5, İngiltere 6. sırayı alarak listenin en üstünde yer aldılar. 2015 endeksinde sürpriz yapan ülkeler ise Kıbrıs ve Fas oldu. 

Öne çıkan konular ise şöyle; 

-Ekonomik büyüme için emisyon artışının doğru orantılı olması gerektiği iddiasını bu sene çürütüldü. 

-İklim değişikliği nedeniyle sıcaklık artışını 2°C’nin altında tutmak için kömür rezervlerinin yüzde 80’inin toprakta kalması gerektiğini hatırlatan çalışmada, küresel kömür sektörünün pozitif büyüme özelliğini kaybetmeye başladığını raporda ifade ediliyor. 

FAS VE KIBRIS ÖRNEK 

Kıbrıs Cumhuriyeti sıralamada yükselirken, daha büyük bir ekonomiye sahip Fas ilk 10’a giren tek gelişmekte olan ülke oldu. Fas’ın 9. sıraya yerleşmesinde; sadece yenilebilir enerji hedefi koymayıp bu hedefi güneş ve rüzgar enerjisi ile desteklemesi, iklimle uyumlu gelişme planı, en büyük güneş yatırımına ev sahipliği yapması belirleyici oldu. 

52. SIRA NE DEMEK 

Türkiye’nin bu sene 2 sıra yükselerek 54’den 52. sıraya yükselmesini 350 Ankara’nın kurucularından Önder Algedik şöyle değerlendirdi; “2 sıra yükselmesinin asıl nedeni yenilenebilir enerjinin 2012’de öne çıkması. 2012 yılında yeni kömür santral açılmadı. Devreye giren yeni yenilenebilir enerji kurulu gücünün doğalgaz santrallerinden de fazla olması yenilenebilir yatırımlarını raporda öne çıkardı. Ancak, 2014’de ve geçen yıl eklenen yeni enerji santrallerin de böyle bir resim olmadığı için bu avantajı gelecek yıl kaybedeceğiz.” 


Kaynak: http://www.trakel.org Bu haber 1014 defa okunmuştur.

Etiketler :
HABERE YORUM YAZIN

DİĞER DÜNYA HABERLERİ
Köşe Yazarları
Çok Okunan Haberler
Anketimize Katılın

Göynük Belediye Başkanı Kim olur ?

Kemal Kazan
Ahmet ÇANKAYA
Diğerleri

Namaz Vakitleri
Puan Durumu
Sıra Takımlar O G B M AV P