06-04-2018 GÜNDEM

Türkiye Oryantiring Şampiyonası Bolu’da Yapılacak

Türkiye Oryantiring Şampiyonası için Bolu’da 2 bin sporcu buluşacak.

Türkiye Oryantiring Şampiyonası Bolu’da Yapılacak

 

 

Spor şehri olma hedefiyle Kasım ayında düzenlenen konferansta Türkiye Spor Federasyonları başkan ve yöneticilerini ağırlayan Bolu’da, 6-8 Nisan 2018 tarihleri arasında Türkiye Oryantiring Şampiyonası gerçekleşecek.

Türkiye Oryantiring Şampiyonası’na 16 ve 55 yaş ve üzeri;  14 Yaş ve Altı Yarışmasına da bu kategoriye giren sporcuların aralarında olduğu 1930 bireysel ve takım sporcusu ile doğaseverler katılacak.

Arazi ve iklim şartlarında sporcuların harita ve pusula yardımıyla yön bularak, belirlenen parkuru tamamlamalarına dayalı ve ‘Doğada Satranç’ olarak da anılan Oryantiring Şampiyonası, Bolu Belediyesi, Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Türkiye Oryantiring Federasyonu’nun işbirliği ile düzenlenecek.

Sporcuların fiziki güçlerini, taktik ve tekniklerini geliştirerek hızlı ve doğru karar verebilme yeteneklerini olgunlaştıran Oryantiring Şampiyonasında harita ve elektronik sistemlerden yararlanacak olan yarışmacılar, Avdan Köyü, Seben Gölü ve Bolu Şehir Merkezi etrafında koşu ve tırmanma mücadelesi verecek.

Şampiyonanın 1’inci günü olan 6 Nisan’da saat 11.00’de Avdan Köyü’nde orta mesafe yarışı koşulacak. 7 Nisan Cumartesi günü saat 11.00’de Seben Gölü çevresinde uzun mesafe etabıyla devam edecek yarışın son günü olan 8 Nisan Pazar günü şehir merkezinde gerçekleştirilecek sürat yarışları saat 10.00’da başlayacak. Yarışın tüm günlerinde saat 15.30’da ödül töreni olacak. Türkiye Oryantiring Şampiyonası’nın yanı sıra 13 ülkeden 26 federasyon yetkilisinin ve yabancı sporcuların katılımıyla Güneydoğu Avrupa Oryantiring Birliği (SEEOA) Bahar Toplantısı da 7 Nisan Cumartesi günü Bolu’da yapılacak.

 Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz “Allah’ın bizlere bahşettiği çok özel bir coğrafyada yaşıyoruz. Tüm spor branşlarının yapılacağı iklim ve doğa koşullarına sahibiz. Oryantiring de doğal güzelliklerimiz içinde ulusal ve uluslararası sporcuları bir araya getirebileceğimiz branşlardan biri. Bu konudaki çalışmalara Kasım ayında başladık. Önce ‘Spor Kenti Bolu’ arama konferansını kentimizde düzenleyerek Türkiye’nin Spor Federasyonları Başkan ve üst düzey yöneticilerini ağırladık. Ardından Türkiye Oryantiring Federasyonu Başkanımız Sayın Hacer Akyüz ile bir araya gelerek şampiyonanın ilimizde yapılması için protokol imzaladık. Güzergahları belirleyerek teknik haritaları çıkardık. Bugün Bolu Türkiye’nin en fazla ve güncel oryantiring haritasına sahip ili. Federasyonumuzun, ülkemizde oryantiring haritası olmayan il kalmaması hedefini destekliyor ve bu anlamda öncü olmak istiyoruz. Oryantiring sporunu tanıtmak, sevdirmek, uluslararası düzeyde başarılı sporcular yetiştirmek ve Bolu’yu oryantiring sporunun eğitim ve kamp merkezine dönüştürmek amacındayız. Tabiatın Kalbi Bolumuzun oryantiringiyle, off-road’uyla, motocross’uyla, trekking’iyle, tabiat güzellikleri ve modern spor tesisleriyle sporun da kalbi olması için tüm federasyonlarımızla ortak çalışmalar yürütmeyi ve kentimizde gerçekleştirecekleri her türlü sportif aktiviteye destek vermeyi sürdüreceğiz. İnşallah heyecan, tatlı rekabet ve paylaşım içinde milli takım sporcularımızın ve yabancı oyuncuların memnun kalacağı Türkiye’ye örnek bir şampiyonaya imza atacağız” dedi.

 


Bu haber 224 defa okunmuştur.

Etiketler :
HABERE YORUM YAZIN

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ
Köşe Yazarları
Çok Okunan Haberler
Anketimize Katılın

Web sitemize nasıl ulaştınız?

Reklam
Tavsiye
Arama Motorları
Diğer

Namaz Vakitleri
Puan Durumu
Sıra Takımlar O G B M AV P