01-01-1970 Fatma MARMARA (DURSUN)

Birçok kişi doğduğu değil doyduğu yerdedir. Gözünü açtığın dünyaya geldiğin yer senin sevgili memleketindir ve bu yeri herkes bilsin istersin. Hele dışarıdaysan özlemin bir ayrı olur. Şehrinin, kasabanın, köyünün adını duyduğunda dikkat kesilirsin, kalbin ayrı bir heyecanla ve özlemle çarpar. Eşine dostuna, bak burası benim memleketim dersin. İçinde yaşarken de dışarıda yaşarken de bir şeyler yapmak istersin, elin erdiğince dilin döndüğünce.

Bolu’nun, Bolu dışında ki STK kuruluşları, il ve ilçelerine ait derneklerinde de bunu yapmak isteyen gönüllüler bir araya gelmektedir. Bu derneklerden biri olan Bolu İl ve İlçeleri Kültür Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği tüm yönetim kurulu üyeleri, birbirinden değerli chefleri Bolu adına gönüllü hizmetleri, yaptıkları çalışmalarıyla Bolu’muzun adının duyurulmasında ve marka şehir olmasında da önemli bir katkı sağlıyor.

Yurtiçi ve yurtdışı deneyimleri olan Gastronomi Türk ve Osmanlı Mutfağı üzerine çalışmış, bir şirkette chef koordinatör olarak çalışmaya devam eden Bolu İl ve İlçeleri Kültür Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği Kurucu Başkanı, şuanda da aynı derneğin Başkan Yardımcı Raşit Özkan Bey. Yine Bolu İl ve İlçeleri Kültür Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Turgut Gülen Bey’in bilgi olarak paylaştıkları. Ayrıca bir başka dernek olan İstanbul Bolulular Derneği Başkanı Mustafa Aydemir Bey’in söylediği gibi amaçları dışarıda da olsalar Bolu ve Bolu adına, kültürümüz adına ne yapabiliriz?

– Bolu İl ve İlçeleri Kültür Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği ne zaman kuruldu ve derneğin kuruluş amacı nedir?

Chef Bşk. Yrd. Raşit Özkan: Bolulu insanlarımız sanayi ve iş yeri imkânı kısıtlı olduğundan mecburen büyük şehirlere gitmek durumunda kaldı. Bizlerde şehirlerarasında Bolulu hemşerilerimizle ne olursa olsun, bir araya gelip kaynaşmak, nesilleri birbirine kaynaştırmak amacıyla sivil toplumda bu ihtiyacı hissettiğimiz için ben ve arkadaşlarım 2008 de bu derneği kurmaya karar verdik.

Bşk. Turgut Gülen: Amacımız; Bolu’yu ve bizim kültürümüzü tanıtmak, Bolu için bir şeyler yapabilmek. Amacımız doğrultusunda da etkinlikler ve hizmetler yapıyoruz. Bolu İl ve İlçeleri Kültür Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği sadece Bolu’yu, sadece bir ilçeyi değil, tüm Bolu’yu il ve ilçelerini kapsayan bir dernek.

– Bolu İl ve İlçeleri Kültür Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği olarak sosyal sorumluluk kapsamında ne tür çalışmalar yapıyorsunuz?

Bşk. Turgut Gülen: Dernek yönetim kurulu üyeleri olarak ve üyelerimizle, sosyal sorumluluk kapsamında mutfak ve eğitim kursları, sağlık, kültür, sanat, sosyal yaşam, dayanışma gibi pek çok konularda etkinlikler yapıyoruz. Yine bu hizmetleri, sosyal sorumluluk kapsamında, engelli vatandaşlarımıza da veriyoruz. Engelli vatandaşlarımız dernek binamıza gelip alabilecekleri gibi biz onların kendi derneklerine ya da bulundukları ortamlara da giderek bu hizmet ve eğitimi veriyoruz. Hatta geçtiğimiz hafta ‘Omurilik Felçlileri Derneği’ni’ ziyaret ettik. Onlarla birlikte yöresel yemeklerimizi yaptık, eğitim verdik ve birlikte yemek yedik. Yine önümüzde ki hafta ‘Görme Engelliler Derneği’ ile aynı etkinliğimizi yapacağız.

– Derneğinizde bir Ar-Ge mutfak kurma gereksimi nasıl doğdu ve bu mutfakla hedefledikleriniz nelerdir?

Chef Bşk. Yrd. Raşit Özkan: Bize ev hanımlarından bir talep geldi. İlkelerimizde olan dayanışma anlamında, biz bunu bir kat daha öteye taşıyabilmek için mutfağa girmek istedik. Bu tabi bizim genimizde de var ve bunu da ev hanımlarına aktarmamız gerekiyordu. Bu nedenle küçük bir mutfak kuralım, bu Ar-Ge mutfak olsun dedik. Aynı zamanda bizim yöremizin yemeklerini dilden dile değil, yaparak, fotoğraflayarak, tadarak piyasaya çıkaralım istedik ve bunun hizmetini vermeye çalışıyoruz.

Bşk. Turgut Gülen: Bununla ilgili de çok kısa süre içinde hayata geçirmek üzere olduğumuz bir projemiz var. Burada kurs açacağız ve herkese yemek dersi vereceğiz. Buraya eğitim almaya Sivaslı da gelecek, Malatyalı da. Bu gelenler Bolu’yu, Bolu Mutfağını ve Bolu Kültürünü de öğrenmiş olacak.

– Derneğinizde açacağınız bu kurs ve kursta vereceğiniz eğitimlerden bahsedebilir misiniz?

Chef Bşk. Yrd. Raşit Özkan: Ev ekonomisi, mutfak dersleri, püf noktaları, sofra düzeni, yemek ve pastacılık, hijyen eğitimi,  pazarda nasıl alışveriş yapılır gibi konuları içeren eğitimler vereceğiz.

Bşk. Turgut Gülen: İki tane hoca gelecek ve ayrıca derneğimizin ünlü Chefleri de eğitim verecek. Onların başında yetkili olarak Raşit Başkan olacak. Eğitimler, haftanın her günü ve 3-4 saat uygulamalı olarak verilecek. Genç kızlarımız, kadınlarımız ve erkeklerimiz olmak üzere 3 gurup yapacağız.

– Bu sosyal sorumluluk kapsamında ki çalışmalarınızda ve yapacağınız eğitim çalışmalarında size destek veren ve yardımcı olan kurum ve kuruluşlar var mı?

Bşk. Turgut Gülen: Bizlere bu ve diğer etkinliklerimizde ki gerekli malzeme ve ihtiyaçlarımız konusunda, yine bu eğitim projemizde en büyük desteği, Bağcılar Belediye Başkanımız Sayın Lokman Çağırıcı ve ekibi veriyor. Kendilerine buradan bir kez daha teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Chef Bşk. Yrd. Raşit Özkan: Biz bu teklifi Bağcılar Belediyesi’ne götürdük. Kendileri sağ olsunlar hoş karşıladılar. Bizde varız bunda dediler. Bizde sizinle beraber olalım dediler. İnşallah bunu da İstanbul geneli haricinde, tüm Türkiye geneline de yaymaya çalışacağız. Tabii ki sivil toplum olarak, Bağcılar Belediyesi’nin katkılarıyla olacak.

-Bolu İl ve İlçeleri Kültür Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği’nin vereceği bu kurs sayesinde, kişilere sağlanan kazanımlardan bahsedebilir misiniz?

Bşk. Turgut Gülen: Normalde televizyonda yayınlana eğitim programları gibi burada birlikte uygulamalı yapıp öğrenecekler. Eğitimle ilgili bütün kursiyerlere, Bağcılar Belediyesi, Bolu İl ve İlçeleri Kültür Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği, Milli Eğitim Bakanlığına bağlı olan Halk Eğitim Merkezi ve Chef Derneğin Kurucu Bşk. Raşit Özkan imzalı katılım belgeleri olacak. Bu belge hem işe girmesi kolaylaşacak hem de daha fazla maaş almasını sağlayacak. Ayrıca Bağcıların her tarafında Derneğimizin, dolayısıyla Bolu’muzun ismi görülecek. Bolu’yu ve Bolu kültürünü tanıyacak insanlar. Bu da Bolu’muzun marka şehir olmasına, Bolu dışından bir katkıdır.

– Sağlık konusunda yaptığınız çalışmalarınız ve bu çalışmalarınızın üyelerinize sağladığı avantajlar nelerdir?

Bşk. Turgut Gülen: Hem Bolulularımıza hem de diğer illerden gelmek isteyenlere faydamız olsun diye kendi dallarında uzman hocalarla, sağlık konusunda eğitici seminerler veriyoruz. Eğitimlerde slayt eşliğinde, görerek, dinleyerek, sorarak bilgileniyorlar. Medikal Park Hastaneleri Üroloji Bölümü Bölüm Başkanı geldi ve burada eğitim verdi. Yakında genel cerrahiden, göz ve KBB ‘den de hocalarımız eğitim için gelecek. Bu eğitim seminerlerimiz diğer branşlarda da devam edecek.

– Sağlık konusundaki bu eğitim çalışmalarınızı kimlere duyuruyorsunuz. Kişiler bu seminerlere katıldığında ücret ödüyor mu?

Bşk. Turgut Gülen: Bunu tüm üyelerimize, başka illerden olan arkadaşlarımıza, komşularımıza duyuruyoruz. Bundan herkes faydalansın istiyoruz. Hiçbir ücret ödemeden kişiler buna katılıyor. Eğitimini alıyor. Soruları varsa soruyor. Özel sorunu ve bu konuda sorusu varsa hocayla birebir görüşüyor. Gerekirse yanına da gidebiliyor.

– Sağlık için anlaşmalı olduğunuz yerler, Bu yerlerden hizmet almak için ne şekilde başvuracaklar? Bir kart, bir belge olacak mı?

Bşk. Turgut Gülen: Derneğimizde, kişiye ait üyelik bilgileri mevcut olan, normal kredi kartı gibi bir kart sistemimiz var. Bu kartla anlaşmış olduğumuz kurumlardan %30 indirimli hizmet alabilecekler. Bolu İl ve İlçeleri Kültür Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği kartı mevcut olan üyelerimiz anlaşmalı olduğumuz pek çok kurumun hizmetlerinde faydalanabilecek. Bu kurumlar; Avrupa Göz hastanesi ile anlaştık. %30 indirimli. Üsküdar Anadolu Hastanesiyle her konuda anlaşmış olduk. Bostancı ve Zincirlikuyu KBB Merkezi ve diş hastanesi, Bağcılarda Sefa Hastanesi, Bağcılar Hospitilist, ve aynı kurumun bir diğer hastanesi gibi pek çok yerle anlaşmamız var. Durumu zorda olan bir aile bireyi acil olarak ameliyat olması gerekiyorsa, bunu da biz dernek olarak destekliyoruz. Zira hastaneyle böyle bir anlaşmamız var.

– Sanatsal, kültürel ve sosyal olarak diğer konularda yaptığınız faaliyetleriniz nelerdir?

Bşk. Turgut Gülen:  Bolulu sanatçılarımızı düzenlediğimiz etkinliklerimize çağırıyoruz ve onlarla halkı, Boluluları buluşturuyoruz. Dernek duvarlarında BOFSAD’nin Boluyu anlatan, gösteren fotoğraflarından oluşan bir sergi mevcut. Yine dernek binamızda yemekler, kahvaltılar, düğün, kına, mevlit, doğum günü partisi gibi kişiler özel günlerini de yapılıyor ve cheflerimizde yemek, pasta gibi ne isteniyorsa gerekli ikramları yaparak, onların bu özel günlerine destek oluyorlar. Yakın zamanda Eğitimci yazar Ayşe Gülten Kırıcı’da haftanın 1-2 günü gelip, okurlarıyla sohbet edecek, kitaplarını imzalayacak. Dernek olarak biz sanatçılarımıza, hemşehrilerimize sahip çıkmaya çalışıyoruz ve diyoruz ki sanatçılarımız burayı kendi yeri bilmeli. Gelip bize ‘Başkan ben burada imza günü düzenleyeceğim, bana anahtarı ver.’ diyebilmeli.  Çünkü burası hepimizin, tüm Boluluların kültürümüzü yaşatan, bizim memleketimizi burada yaşatan yerimiz, evimiz ve buraya hep birlikte sahip çıkmalıyız.

-İstanbul’da ki bir diğer dernek olan, İstanbul Bolulular Derneği Başkanı olarak, İstanbul’da yaşayan Bolulularla ilgili bilgi paylaşabilir misiniz?

Bşk. Mustafa Aydemir- 70 bin Bolulu İstanbul’da yaşıyor. Bunlar adresi İstanbul’da olup Bolu kütüğüne kayıtlı olanlar. Ayrıca Bolulu olup İstanbul kütüğüne kayıtlı olanlarla bu sayı toplamda 100 bini buluyor. İstanbul’da, Geredeliler bir bölgede, Göynüklüler bir bölgede dağınık olmuşuz. Örneğin Pendik’te Kıbrıscık Mahallesi var.

-İstanbul’da Bolu’ya ait, Bolu adı geçen, sizin bilginiz dâhilinde, yaklaşık kaç tane dernek vardır?

Bşk. Mustafa Aydemir- İstanbul’da Bolu’ya ait bolu adı geçen yaklaşık 26 tane dernek var. Bunların içinde geneli köy ve ilçe dernekleridir. Bunlardan hariç aşçı dernekleri gibi meslek dernekleri de var. Bu aşçı derneklerinin % 50-60 Bolu’da yetişmiş aşçılardan ve kuruculardan oluşuyor.

-İstanbul’da ki Bolu dernekleri ve bu dernekler arasında ki iletişim, birliktelik ile ilgili sizden bilgi alabilir miyiz?

Bşk. Mustafa Aydemir- Bolu dernekleri olarak, birlikte bir şeyler yapmaya çalışıyoruz. Ayrıca İstanbul harici diğer illerde de yine Bolulu dernekler var ve o dernekteki arkadaşlarımızla da istişare halindeyiz. Yurtdışında da Bolu Derneğimiz var, onunla da iletişim halindeyiz. Hatta bir proje olarak sunmak istiyoruz. Bolu’da Bolu Belediye Başkanının yanına gidip, Türkiye’de ki tüm Bolu Derneklerinin güzel bir birlikteliği için bir organizasyon yapmayı planlıyoruz. Ankara’da iki tane federasyonumuz var ama İstanbul’da böyle bir oluşuma girişmiş değiliz.

-Ayrı bir dernek olan, İstanbul’da ki Bolulular Derneği olarak, İstanbul’da yaşayanlar için Bolu adına neler yapıyorsunuz?

Bşk. Mustafa Aydemir- Bulunduğu doğduğu bölgeden kopmuş farklı bir bölgede yaşayan, insanlarımızın kültürlerinden uzaklaşmadan, yozlaşmadan, yine etkinlikleriyle kültürlerini yaşatabilecek özellikler oluşturuyoruz. Etkinliklerimizde yöremize ait yemekler ikram ediyoruz. Bolulu sanatçılarımızı ağırlıyoruz. Toplu iftarlar veriyoruz. Kültür gezileri yapıyoruz. Toplaşıp Bolu ilçeleri etkinliklerine katılıyor, şehitlerimizi ziyaret ediyoruz. Dernek olarak iş bulmada yardımcı olmaya çalışıyoruz. Adli konularda, adliyede çalışan arkadaşlarımız vasıtasıyla yardımcı olmaya çalışıyoruz. Sağlık konusunda doktor arkadaşlarımıza yönlendiriyoruz. En azından çaresiz kalmasınlar diye elimizden geldiğince destek olmaya çalışıyoruz.

-Bolu dışında yaşayan Bolulular ve STK olarak neleri amaçlıyorsunuz, bu konuda neler düşünüyorsunuz, istekleriniz, beklentileriniz nelerdir?

Bşk. Mustafa Aydemir- Biz kültürümüzü kaybettirmemeye çalışıyoruz. Amacımız, burada güzel bir çatı altında bu birlikteliği oluşturulabilinmesi. İlçeler bazında kültürlerimizde küçük farklılık olsa da sen ben diye bir ayırım yok. Bunu daha kurumsal bir yapı haline getirip, tabi bunu bütün dernekçilerle beraber yapabileceğiz. Ayrıcılığa yer yok. Birleştirici yanımız olsun herkes bir araya gelsin.  Sonuçta Bolu bizim için bir, plakamız bir. İster Seben yazsın, ister Göynük, ister Mengen, biz sadece Boluluyuz, gururluyuz, Köroğlu’nun torunuyuz diyoruz. Tüm etkinliklerimize de Bolu’muzdan Başkanlarımızın gelmesini bekliyoruz.

Bşk. Turgut Gülen: Sırf Bolululara değil herkese açık hizmet sunuyoruz. Bu hizmetlerle, Bolu ilimizin bir tık daha üste geçmesine sebep oluyoruz. Bu insanlar aynı zamanda Bolu’yu öğrenmiş ve kavramış oluyorlar. Bolulu olmayıp derneğimize gelenler Bolu’yu merak ediyorlar, duvarlarımızda ki Bolu’ya ait fotoğraflara, değerli eserlere, kitaplığımızda ki kitaplara, kültür ve diğer tanıtım yayınlarına bakıyorlar, inceliyorlar. Burada her şey Bolu’ya özgü olduğu için Bolu’yu tanıyıp, öğreniyorlar. Elimizdeki tanıtım broşür ve kitaplarından alıyorlar. Bizler Bolu’yu herkesin evine sokmuş oluyoruz. Bizden sonraki nesil gelsin ve buna sahip çıksın. Tüm Bolu dernekleri tek yumruk olsak ve bir tane ağabeyimiz dese ki “Ben derneklerin başındayım. Bolu için birlikte bir şeyler yapıp, birlikte hareket edeceğiz.  Bırakın bu dağınıklılığı” deyip başımıza biri geçsin. Ben ve biz bu yaşımızda Bolu’muz için koşturabiliyor ve koşturuyorsak, tek bir feyzimiz var. Bolumuz için İzzet Babanın bir damlasının damlası kadar olabilmek.

Bu değerli sohbet ve bilgi paylaşımları için, eşsiz konukseverlikleri için Bolu İl ve İlçeleri Kültür Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği Kurucu Başkanı ve Başkan yardımcısı Chef Raşit Özkan BeyBaşkan Turgut Gülen, İstanbul Bolulular Derneği Başkanı Mustafa Aydemir Bey’e teşekkürlerimi sunuyorum. Ayrıca çalışmama katkı sağlamak, bilgilerini paylaşmak için gelen mesleklerinde birbirinden değerli cheflerimiz; Chef Suat Çelik Bey, Chef İsmail Özsoy Bey, Chef Ayhan Sınmaz Bey, Chef İbrahim Gülen Bey, Chef Kemal Bostancı Bey, Chef Ali Murat Turan Bey, Chef Yılmaz Turan Bey, Chef Mahmut İskenderoğlu Bey, Eğitimci Yazarımız  Ayşe Gülten Kırıcı Hanım ve Mesut Işıkay Bey’e de teşekkürlerimi sunuyorum..

Sevgi ve saygılarımla…

Fatma Marmara


Bu yazı 1678 defa okunmuştur.Fatma MARMARA (DURSUN) Diğer Yazıları
Köşe Yazarları
Çok Okunan Haberler
Anketimize Katılın

Web sitemize nasıl ulaştınız?

Reklam
Tavsiye
Arama Motorları
Diğer

Namaz Vakitleri
Puan Durumu
Sıra Takımlar O G B M AV P