21-02-2016 Fatma MARMARA (DURSUN)

Farkında mısınız?

Birçok şeyin farkında olamayışımızın!

Gün boyu televizyon kanallarında seyredilenlere bakın.

Sabahları magazin, yemek…

Öğleden sonra evlilik programları…

Akşam dizi ve yarışmalar.

Haberlerse sabahın ya çok erken saatinde ya da akşam yemek telaşının içinde...

Uzun bir süreden beri böyle şeylerle doluyor beyinlerimiz.

Kültürümüzü, örf adetlerimizi, tarihimizi yaşadıklarımızı, ortak değerlerimizi komşuluk ilişkilerimizi sevgi ve saygıyı, hoşgörüyü unutuyoruz. Siliniyor hafızalarımızdan bu değerler, yerine boş şeyler dolarken. 

Bizim dedelerimiz ninelerimiz savaşın çocuklarıydı. Onlar bunun acısını o yılların geride bıraktığı yokluk ve yoksulluğu yaşadı. Onların çocukları babalarımız toparlanmaya çalıştı.

Şimdi bizim dönemimizde yine savaşlar. Bizim çocuklarımızda o acılara, yokluğa, yoksulluğa, kaosa mahkûm kalacaklar.

İçinde Türkiye’nin de yer aldığı 22 ülkeyi kapsayan “Ortadoğu dönüştürme projesinin” ilk adımlarının da Afganistan, Irak’ın işgalleri ile atıldığı bilgisine basında pek çok kaynaktan ulaşılıyor ve en kanlı haliyle sürerken, taş üstünde taş kalmıyor. Çeteler, örgütler, çıkarlar. Bölgede söz sahibi olmak, pay kapmak için topunu, tüfeğini, gemisini, uçağını alıp Akdeniz bölgesine, Ortadoğu’ya koşanlar. 

O bölgede toplam harcama 5,5 milyar dolara yaklaşmış. Bu parayla dünyadaki açları doyursalardı daha iyi olmaz mıydı?

129 tank, 356 zırhlı araç, 676 kamp alanı, 4 bin 517 bina, 4 bin 942 mevzi, 260 petrol tesisi ile 5 bin 195 diğer tipte tesisler olmak üzere toplam 16 bin 75 hedef imha edilmiş. Ya ölen insan sayısı? Yaradan’ın yarattığı o canlar!

3. Dünya savaşı başladı başlayacak haberleri sürekli gündemde. Başlamadı mı sizce? Zaten tüm dünya ülkeleri orada pastadan pay kapma peşinde.

Ülkemize akın akın göçler sürüyor bu arada. Neredeyse bizim nüfusumuz kadar insan kapılarda. ABD ve AB aç kapıları, al ülkene diyor ama bana gönderme diye de ekliyor.

Biz insanız paylaşırız elbet bir dilim ekmeğimizi ama bizde açız. Borç harç içinde, yaşam mücadelesi derdinde, yetemiyoruz kendimize de.

Sevgililer günü kutlandı Pazar günü. İki kişinin birbirini sevmesinin ötesinde; sahi sevgi, saygı, hoşgörü olacak mı dünyada. Bitecek mi savaşlar. Ya da en sonunda dünyayı mı yok edip bitirecekler, böyle didişe didişe?

Sevgi ve saygılarımla…

Fatma Marmara


 


Bu yazı 5075 defa okunmuştur.Fatma MARMARA (DURSUN) Diğer Yazıları
Köşe Yazarları
Çok Okunan Haberler
Anketimize Katılın

Göynük Belediye Başkanı Kim olur ?

Kemal Kazan
Ahmet ÇANKAYA
Diğerleri

Namaz Vakitleri
Puan Durumu
Sıra Takımlar O G B M AV P