05-06-2016 Fatma MARMARA (DURSUN)

Milyonların kalbinde taht kurmuş, yaşarken de öldükten sonrada saygı ile anılmaya devam etmiş kişiler vardır. Bolu’muz bu yönden de çok şanslı böyle yüce kişileri, böyle değerli insanları bağrında yetiştirmiş bir il.

Bunlardan biri de Hocaların Hocası Sayın Mustafa Namdar. İnsanların kalbinde saygı ve sevgiyle yer almış, yaptıklarıyla örnek insan olmuş, birçok çalışmaya imza atmış, işi hep kendisi ve ailesinden önce gelmiş, dost-arkadaş canlısı, Bolu sevdalısı ve daha yaşarken onun için “Vefa Gecesi” düzenlenmeyi hak etmiş bir kişi.

Bolu’nun danışmanı, öğretmeni, gazeteci, tv program yapımcısı, İzzet Baysal’ı kendine rehber edinmiş örnek insan, mütevazı kişilik için toplanmıştı, birbirinden saygın, değerli yüzlerce konuk, Sayın Orhan Uçar Bey’in mimarı olduğu, projelendirip, organize ettiği AİBÜ Bordo Salonda ki gecede.

“Başarı; Karşısındaki insanın gözünün içinde ki parıltının sebebi olduğunu bilmektir” Bir bestekâra ait olan bu cümle doğrulanıyordu bir kez daha, Bordo salonu dolduran tüm konukların gözlerinin içinde görülen o parıltıyla. Benimde tanıdığım günden beri hem kendisinde hem de ailesinde gördüğüm o saygılı, mütevazı kişiliklerine, çalışkanlıklarına hayran olduğum bir aile Namdarlar.

Mustafa Namdar’ın öğrencilerinden, Bolu Atatürk İlkokulu’nda Müdür olarak görev yapan Sayın Fuat Bayramoğlu, çok büyük sevgi - saygı duyduğu, mavi gözlü yakışıklı adam diye vurguladığı Mustafa Namdar Hocası ile 43 yıl önceye dayanan tanışmasını ve onunla ilgili yaşanmış bir anısını paylaşırken salonu dolduranlara da o günleri yaşattı.

Bolu Belediye Başkanı Sayın Alaaddin Yılmaz “ Sağlığında bu kadar güzel bir şekilde anılmak çok özel bir duygudur. Bu duygu nedenlerinin önünde saygı ile eğilmek lazım. Belediye Başkanı olduğum günden beri, bütün sıkıntılarımı ona anlattım ve onun hocalığından hala istifade ediyorum, istifa etmeye de devam edeceğim.” diye anlatırken, Bolu’muzda ve yurdumuzda böyle değerli insanların artmasını da temenni ediyordu.

İzzet Baysal Vakfı Başkanı Sayın Ahmet Baysal; “Mustafa Namdar, İzzet Baysal’ın izinden yürüyen en önemli öğrencilerinden biri ve ben kendisini öğretmenlerin temsilcisi olarak görüyorum. Mütevelli heyeti üyemiz Orhan Uçar Bey’in, Mustafa Namdar daha yaşarken bir gece düzenlemesi beni çok mutlu etti ve bu onun hakkıydı.” diye belirtirken, günümüzde öğretmenlerin yaşadıkları sıkıntılardan dolayı duyduğu üzüntüsünü de dile getirdi.

Bolu Valimiz Sayın Aydın Baruş “İnsanı değerli kılan sadece kendisi ve ailesi için yaptıkları değildir. İnsanı asıl değerli kılan başarılarıdır. Eğer ölümsüz olmak istiyorsanız, hatıranızın devamlı toplumda dile getirilmesini istiyorsanız, başkalarına değer vermeniz lazım, başkalarına faydalı olmanız lazım. Biz Bolu’da Türkiye’ye örnek olmuş insanları devamlı yâd etmekten büyük onur duyuyoruz. Başta İzzet Baysal Babamız gibi ve ne mutlu ki Bolu’da yaşayan insanlar onun izinden gidiyorlar. Tüm Bolu için, bir şeyler yapmak için çaba sarf eden, kişiliği ile topluma örnek olmuş nadide bir insanı, Bolu’ya vermiş olduğu hizmetlerden dolayı kendim ve tüm halkım adına Mustafa Namdar’a çok teşekkür ediyorum” diye belirtti.

Bolu Kalkınma ve Tanıtma Vakfında Sekreter olarak görev yapan Mustafa Namdar Hocayı anlatırken yakından tanıyanlar, “Büyük bir özveriyle vakfı bugünlere getiren yaptıklarını hiç kimseye göstermeden yapan, Bolu’nun perde arkası görülmeyen kahramanıdır. Bolu Kalkınma Vakfında çok işler onu sayesinde yürür.” diye bahsediyorlardı.

Mustafa Namdar onuruna düzenlenen bu geceye katılan değerli sanatçılarımız Sayın Bediha Akartürk, Sayın Ayşe Taş, Sayın Makbule Kaya, Sayın Zekai Tunca, Sayın Ümit Tokcan, Sayın Bedri Ayseli ile Sayın Ömer Hayri Uzun Bey’nin Şefliğinde sundukları müzik ziyafetiyle konuklara muhteşem bir gece yaşattılar. Ardından verilen plaketler, ödüller, çiçeklerle “Vefa Gecesi” son buldu.

Toplumda böyle değerli kişilerin artması, böyle değerleri kendimize örnek almamız dileği ile bende Mustafa Namdar Hocamıza hürmet ve saygılarımı sunuyorum.

Sevgi ve saygılarımla…

Fatma Marmara

 


Bu yazı 4085 defa okunmuştur.Fatma MARMARA (DURSUN) Diğer Yazıları
Köşe Yazarları
Çok Okunan Haberler
Anketimize Katılın

Göynük Belediye Başkanı Kim olur ?

Kemal Kazan
Ahmet ÇANKAYA
Diğerleri

Namaz Vakitleri
Puan Durumu
Sıra Takımlar O G B M AV P