16-12-2014 Fuat BAYRAMOĞLU

Uymazsan trafik kuralına, uyarlar hazır olan imama- Direksiyonda cesaretini değil, aklını kullan-Emniyet kemeri hayata bağlar- Hoşgörü, güler yüz, sevgi- Kaza, en pahalı ceza-Kazaları araçlar değil, sürücüler yapar -Şoför amca okulum açıldı beni koru -Trafik saygı ve sabırdır-Alkollü araç kullanmak, intihardır-  İyi şöför kendi haklarından feragat edendir. -Trafik sevdiklerinizden değerli değildir.- Trafik kurallarına uymak, ailenizi tekrar görmenizi sağlar-Trafik kuralları, mutluluğunuz için vardır-Trafik kurallarını ihlal etmek, hayatları anılara bırakmaktır-Kırmızıda durun, sarıda hazır olun, yeşilde geçin, yaşamayı seçin- Yollar sizi kavuşturmak içindir, ayırmak için değil- Babacığım! Alkollü araç kullanma, beni babasız bırakma-Trafiğe can değil hayat verelim- Trafik'te saygı kolaylık sağlar-

***

Önce insan,  ne güzel değil mi?

Dünyanın efendisidir insan. Güzellerin en güzelidir. Her şeyin uğruna yaratıldığı kâinatın en kıymetli varlığıdır.

Allahû Teâlâ dünyayı ve kâinatın tamamını insan için yarattı. Bitkileri, hayvanları, su, taş, toprak, maden gibi her şeyi insanın faydalanması için yarattı. İnsanları da kendisini tanımaları ve kendisine ibadet etmeleri için yarattı. Kul hakkını gözetmekte en temel görevlerimiz arasındadır. Trafik kurallarına uymamak,  kul hakkına ihlal etmek değil midir? 

O nedenle,  ilim öğrenmek, öğretmek,  ihlâsla uygulamak, uygar ve medeni olarak yaşamak, yaşamaya çalışmakta,  ibadettir.

***

2014 yılının başındaydık.  02 Ocak 2014 Perşembe günü saat 12.50’ye doğru,  Bolu Kadın Doğum Hastanesi ile Sakarya İlköğretim Okulu arasındaki ana işlek yolda, ortaokula giden minik kız öğrencimiz E.S, ticari bir taksinin altında kalmıştı. O taksinin bagaj kısmından havaya kaldırarak, yana çekip,  altından o minik bedeni çıkardığımızda, minik bedenin durumu anlatılamayacak derecede berbattı.

Sağlık ekipleri gelerek, E.S’i hemen yanı başımızdaki çocuk hastanesine,  daha sonra İzzet Baysal Devlet Hastanesi Köroğlu Ünitesine kaldırdı. Zamana karşı, tedavisinde büyük bir savaş verilmişti. İmkânlar minik kızımız E.S’e verilirken, oluşan kamuoyu da dualarıyla o minik kızımıza destek oldu.  Yurt içinden ve yurt dışından E.S’e inanılmayacak derecede manevi destek gelmişti. Çünkü herkes bu acıyı yüreğinin tam ortasından hissetmişti.

Kaza sonrası, E.S,  annesi, babası, öğretmenleri, velilerimiz, bizler, öğrencilerimiz çok zor günler geçirdik.

Öğrencimiz, minik kızımız, E.S yaşayacak mıydı? İlelebet kötürüm mü kalacaktı? Bu sorular fısıltı halinde büyüyor, kaygılar taşımamıza neden oluyordu.

Veliler, öğrenciler,  bizler, idarecilerimiz hastanede sabahlıyorduk.

Çok zorlu saatler, günlerin ardından beş gün sonra minik kız öğrencimiz hayata tutundu.

Allahütealâ merhamet etti. Kıymetli doktorlarımız ve hemşirelerimiz, sağlık ordusunun gayreti ile zaman içinde de, kızımız önce hayata sonra zamanla okuluna döndü.

***

Şimdi size soru şu. O kızımız gibi, sizin çocuğunuzun veya ailenizden bir ferdinizin, bir kaza sonrası arabanın altında olduğu haberi gelse, ne yapardınız, neler hissederdiniz? 

Cevabı çok zor bir soru bu.  Düşünmesi bile, insanın kanını donduruyor değil mi?

Akşamları,  her  ailenin çoluğu çocuğu, ailenin her insanı, sağ salim evine gelebilmeli.

Demir yığınlarına karşı,  et ve kemikten oluşmuş beden denilen, Allahütealâ’nın hikmetleriyle donanmış vücutlarımız, sürat denilen demir canavarıyla karşı karşıya asla gelmemeli.

Hayatın her anında olduğu gibi, direksiyon başındayken daha çok nazik olmalıyız.

Demir mi? İnsan mı? Maalesef bu seçenekleri İyi süzmeliyiz.

“Önce yaya”, bunu çok iyi bilmeliyiz.

Ne şartta ve ne ad altında olursa olsun, “Önce Yaya”, diyebiliyorsak, medeniyiz. Tercihimizi evladımızdan, eşimizden, canımızdan yani insandan yana kullanmalıyız.

***

Bolu Valimiz Sayın Ahmet Zahteroğulları Beye, Bolu Belediye Başkanı Sayın Alaaddin Yılmaz Beye,  Bolu İl Trafik Komisyonundaki Sayın üyelerine, buradan halk, medeniyet ve insanlık adına, aldıkları ve uygulamaya geçirdikleri “ÖNCE YAYA” projesi nedeniyle  teşekkür ve dua ederiz. Şehrimiz, Bolu Belediye’since “Önce Yaya” projesine göre, fiziki olarak hazırlandığı ve devamı yapıldığı gibi, Bolu Valiliğimizce de eğitim ve denetim çalışmaları hız kesmeden sürdürülüyor.

Şehrimizin medeni insanlarının, nazik ve saygılı olması da işimizi kolaylaştıracak gibi görünüyor.

Güzel Bolu’muzda hiçbir aracın, hiçbir sürücünün mazereti,  hiçbir candan, insandan daha önemli değildir.

İnsanların canına malına kast eden hiçbir kimseye, asla müsamaha gösterilmemelidir.

Medeni toplumlarda, trafik kaza nedenleri, asla mazeret değildir. Görüşünüz duruşunuz yeriniz ne olursa olsun, bu kurallara uymak için görevlilere yardımcı olmak zorundasınız.

Taşın altına elimizi, hep birlikte sokmak durumundayız.

***

Cep telefonu ve teknoloji artık her yana yayıldı.  Suç işleyenleri görüntülü olarak tespit etikten sonra, siz onunla değil, onun kendi suçuyla uğraşmasını sağlayabilirsiniz.

Evet, bilerek suç işleyenlerin,  görüntülerini çek- gönder,  neye layıksa onunla karşılaşsın. Emniyet şeridini ihlal mi ediyor? Otobanda hep orta şeritten mi gidiyor?  Şehir içinde, otobanda orda burada  makas mı atıyor? Yaya geçitlerinde geçiş ihlali mi yapıyor?  Engellilerin yolu üzerinde arabası mı park ediyor? Kaldırımlara araçlarını keyfinin kâhyası, şekliyle park mı ediyor… Karşılaştığınız durumları insanlık namına, demokratik hakkınız adına, insanca yaşama adına, http://www.egm.gov.tr/sayfalar/ihbar.aspx bildirebilirsiniz. Bu linkte bulunan Emniyet Genel Müdürlüğü internet adresine, vereceğiniz bilgi amaçlı fotoğraf veya belgeleri ekleyip elektronik ortamda anında gönderebiliyorsunuz. Yapılan işlemler ile ilgili size tekrar geri dönüş yapılarak, bilgi veriliyor. Unutmayın, bu asla bir gammazlama değil, medeniyete insanca birlikte yürümektir. Herkesin hakkı olan sınırları içine çekilmesidir.

***

Bolumuz harika bir şehirdir. Sorunları vardır. Sorunları olacaktır. İnsanın olduğu yerde sorunların olması da olağandır. Sorunları da hukuki çerçevede, yasalara ve kanunlara uyarak çözmemiz gereklidir. Hukuk herkese lazımdır. Devlet büyüklerinin emirlerine uymakta esasında vaciptir. Bize Osmanlıdan gelen ve genç cumhuriyette de sürdürülen devlet geleneği de budur. Valiliğimizin ve Belediye Başkanlığımızın “Önce Yaya” projesi hepimiz için hayati derecede önemlidir.

Bolumuzda cezadan önce,  eğitimle bu sorunlara çözüm aramalıyız. Polisimiz, “Önce Yaya” uygulamasında bilgilendirme, eğitim çalışmalarını da sürdürüyor. Halka güler yüzle,  projenin önemi anlatılıyor.

ÖNCE YAYA projesini, bütün kalbimizle destekliyoruz.   İnsanlarımızın da bu projeye sahiplenerek, önce insan, “önce yaya” diyerek,  medeni şekilde sürekli uygulanmasını diliyorum.

 

Trafikte hız limitlerini aşan süratle giderek, SEVDİKLERİNİZDEN HIZLA UZAKLAŞMAMANIZI dilerim. Sağlıcakla kalın efendim.


Bu yazı 1478 defa okunmuştur.Fuat BAYRAMOĞLU Diğer Yazıları
Köşe Yazarları
Çok Okunan Haberler
Anketimize Katılın

Web sitemize nasıl ulaştınız?

Reklam
Tavsiye
Arama Motorları
Diğer

Namaz Vakitleri
Puan Durumu
Sıra Takımlar O G B M AV P