15-02-2018

MENGEN AŞÇILIK OKULU İSPANYA’DA

Mengen Aşçılar Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi 12. Sınıftan benimle birlikte 9 arkadaşım ve birde öğretmenimiz, Mengen Aşçıları Avrupa da adlı proje kapsamında Vegan Cousine eğitimi almak üzere proje ortakları Eurokey ailesi ve Erasmus Plus  aracılığı ile İspanyaya gittik.

Güneyde ve doğuda Akdeniz’e, kuzeyde Atlantik Okyanusuna kıyıları olan İspanya’ya batıda Portekiz, kuzeyde Fransa ve Andora, güneyde Cebelitarık ile komşu.

Fransa’dan sonra batı Avrupa’da ki ikinci büyük ülke olan İspanya’ya  MÖ 1100 yıllarında Fenikeliler, daha sonra sırasıyla Keltler, Yunanlar, Kartacalılar, Romalılar, Germenler, Alanlar, Suevler, Vandallar, Vizigotlar ve 800 yıl kadar da Müslüman Emevileri hakimiyet kurmuş. 1492 de Müslümanların son kalesi Granada Krallığı yıkılmış ve Kristof Kolomb İspanyol hükümdarının maddi desteğiyle Amerika’yı keşfettiği ünlü gezisine çıkmış.

İspanyada geçirdiğimiz süre boyunca mutfak eğitiminin yanı sıra, yemekleri, şarkıları Flâmenko dansları ve boğa güreşlerinin önemli bir yer tuttuğu İspanya kültürünü de kültürel geziler ve aktiviteler sayesinde yakından inceleme şansımız oldu. Bu bizim bazı şeyleri karşılaştırma fırsatımızı eksi ve artılarımızı görüp, fark etmemizi sağladı.

Mutfak eğitimlerimizi Michelin yıldızlı cheflerle gerçekleştirdik. Bu bizim mesleğe ve sektöre bakış açımızı güçlendirmiş oldu.  İspanya’da toplam 191 Michelin yıldızı var. 9 restoran 3 yıldızlı, 23 restoran 2 yıldızlı, 159 restoran 1 yıldızlı. Dünyanın en iyi elli restorandan 10 tanesi İspanya’da ve dünyada en çok Michelin yıldızı olduğu ülkeler sıralamasında beşinci sırada yer alıyor. Birinci sırada ise Japonya var.

İspanya’da bulunduğumuz sürece Mengen Aşçılar Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi vizyonu ve misyonunu göz önünde bulundurarak çalışmalarımızı yürüttük. Mengen Aşçılık Okulumuzu Bolu’muzu ve tüm Türkiye’yi en iyi bir şekilde temsil ettiğimize inanıyoruz. Eğitim sonunda Vegan Cousine Eğitimi ve İspanyolca dersi eğitim belgelerimizi aldık ve haklı gurumuzu yaşadık.

Tabii ki ben öncelikle, benim gelişmeme ve ilerlememe destek olan her zaman yanımda olan aileme öğretmenlerime Eurokey ailesine ve Mengen Aşçılık Okuluna teşekkür ediyor, sevgilerimi ve saygılarımı iletiyorum. Biz bu ruhla devam ettiğimiz sürece daha nice başarıların altına imzamızı atmaya da devam edeceğiz.

Saygılarımla…

Kemal Caner ÖREN


Bu yazı 760 defa okunmuştur.Diğer Yazıları
Köşe Yazarları
Çok Okunan Haberler
Anketimize Katılın

Göynük Belediye Başkanı Kim olur ?

Kemal Kazan
Ahmet ÇANKAYA
Diğerleri

Namaz Vakitleri
Puan Durumu
Sıra Takımlar O G B M AV P