28-02-2015 Seyfi ALP
Seyfi ALP

Seyfi ALP

Almancıları pırasa gibi doğruyorlar

Seyfi Alp/ Almanya Mektubu

 

1961 Ankara Anlaşması ile Almanya'ya Türkiye'den işçi olarak gelenlerin torunlarının Türkiye'ye futbol oynamak için gittiklerinde başlarına gelenler pişmiş tavuğun başına gelmiyor.

Futbolun içinde olan herkes bunları biliyor.

Almancı futbolculara yapılan dışlama Afrika'dan gelen zencilere bile yapılmadı.

Yazının başlığının provokatif olduğunun farkındayım.

Daha sonraki cümlelerde de yenilir yutulur cinsten olmayan iddialar var.

Ancak 1990 senesinden buyana bir spor gazetecisi olarak yakından takip ettiğim olaylar bana bu sert ve acı cümleleri yazdırıyor.

Hele son on senede Türkiye'deki tatillerimde ziyaret ettiğim futbol kamplarında konuştuğum gurbetçilerin anlattıkları...

- "Seni beğendik. Ancak pişmen lazım. Daha alt bir lige yolluyoruz. Kiralık olarak. Ancak bizimle en az 5 senelik sözleşme imzalaman gerek."

Son 20 yıldır Almanya'dan Türkiye'ye giden Almanya doğumlu futbolculara dayatılan bir durum bu.

Cem Uzan'ın İstanbulspor'u satın aldığı günlerde Almanya'dan henüz 17 yaşında olan Suat Türker bu takıma transfer olmuştu.

Suat ile Türkiye günlerini konuştuğumuz bir röportajında şimdiye kadar hiç bir yerde yazmadığım şu olayı anlattı:

-"Sözleşmemi imzaladıktan sonra ilk antrenman için hazırlanıyorduk. Soyunma odasında üzerimizi değiştirirken Oğuz Çetin ile göz göze geldim ve elimi uzattım. Ben Suat Türker dedim. Tam o sırada yanağıma şaak diye Oğuz Çetin'den bir tokat yedim. Tokattan sonra Oğuz Çetin bana ben de Oğuz dedi."

Almanya doğumlu Türk futbolcuların dışlanması sadece Süper Lig veya PTT 1. Ligi'nde olmadı. A Milli Takım düzeyinde de oldu.

Elimdeki sağlam kaynaklara dayanarak anlatacağım şu olay da bu ayrımcılığı gösteriyor. Bir milli maç sonrası duşta kendi aralarında Almanca konuşan gurbetçi futbolculara o günün milli takımının önde gelen isimlerinden biri ana avrat küfrederek Almanca konuşmayın ulan diye bağırdı.

Ümit Karan, Tayfun Korkut ve Hamit Altıntop gibi Almanya doğumlu futbolcular Türkiye'ye transfer oldu. Ancak başarılı olabilenlerin ödedikleri çok ağır faturalar var. Bir de alt liglerde hakkı yenen, ezilen ve dışlanan yüzlerce isim oldu.

Benim bu satırları yazdığım sırada bile alt yapısı çok sağlam olmasına rağmen ana vatanına futbol oynamaya giden çok sayıda Almancı futbolcu dışlanıyor.

Türkiye'de futbolun kulüpler ve milli takım bazında son 10 senedir sürekli geriye gidiş nedenlerinden biri dünyada söz sahibi bir ülkenin alt yapısında yetişen kendi çocuklarına Türkiye'nin sahip çıkmamasıdır.

Futboluyla kulübüne ve anavatanına hizmet etmekten başka düşüncesi olmayan, pırıl pırıl yürekli 17, 18, 19 ve 20 yaşlarındaki gençlerin bedduasını almak bir kulübe ceza olarak yeter. Bunun cezasını kulübün başkanı, yöneticisi, antrenörü  ve taraftarı öder.

 

 


Bu yazı 1752 defa okunmuştur.Seyfi ALP Diğer Yazıları
Köşe Yazarları
Çok Okunan Haberler
Anketimize Katılın

Web sitemize nasıl ulaştınız?

Reklam
Tavsiye
Arama Motorları
Diğer

Namaz Vakitleri
Puan Durumu
Sıra Takımlar O G B M AV P